Csenge és az olvasás iránti szenvedély - interjú
A könyvek varázsa mindig is áthatotta az emberek életét, és különleges kapcsolatok szövődnek az olvasók és kedvenc történeteik között. Most egy olyan személyt mutatunk be nektek, aki szenvedéllyel és elkötelezettséggel merül el az irodalom világában. Ismerjétek meg T. Csengét, aki nem csak olvasóként, hanem könyves tartalomgyártóként is aktívan tevékenykedik. Moly Interjúk jelen részében Csenge mesél az olvasóvá válásának útjáról, kedvenc könyveiről és arról, hogy hogyan inspirálja másokat a könyvek szeretetére. Fogadjátok szeretettel beszélgetésünket!
Kezdjük az elején. Hogy indultál el az olvasóvá válás útján?
T. Csenge: Igazából, amióta tudok, azóta szeretek is olvasni. Általános alsóban a Geronimo könyveket bújtam, majd jött a Szent Johanna Gimi és a többi ifjúsági regény. Bár ennyire rengeteget, mint most csak 2-3 éve olvasok, gimnázium elején Az éhezők viadala trilógia miatt kerültem közel az olvasáshoz megint, aztán 12.-ben Karinthy Frigyes művei mutattak rá nekem ismét, hogy az írás mekkora csoda.
Milyen műveket szeretsz leginkább bújni?
T. Csenge: Romantikus könyveket - ezeket mindenféle körítéssel. Tudom, hogy sokak szerint a romantikus könyvek “nem igazi könyvek”, de szerintem megvan a szépsége annak, hogy egy író egy könnyed köntösbe bújtat mindennapi témákat, amivel sokan tudunk rezonálni, valamint úgy ír izgalmas történhet, hogy mindenki tudja: a vége happy end lesz.
Az említett művek voltak a leghatározóbbak vagy voltak még? Nem akarom ezeket lebecsülni
T. Csenge: Szerintem mindenképpen Az éhezők viadala eredeti 3 része, azok nélkül meglehet, nem olvastam volna tinikoromban annyit, utána meg, hogy Karinthytól is kiemeljek egyet az Út a koponyám körül rántott be a rengeteget olvasásba, a romantikus könyvek világába pedig Christina Lauren - Nem mézes hetek című kötete.
Hogy indult az könyves tartalomgyártói pályafutásod?
T. Csenge: Egy közeli barátnőm javasolta, hogy készítsek TikTok oldalt, azonban akkoriban (és valójában még most sem igazán) nem mozogtam otthonosan azon a platformon, viszont több könyvekkel foglalkozó instagram oldalt láttam már, ezért úgy döntöttem, én is csatlakozom. Akkoriban nem is tudtam, hogy ennyi magyar felhasználó van, ez különös meglepetésként ért 😀 Eleinte nem igazán raktam közzé bejegyzéseket, mert nem volt ihletem, aztán szépen lassan beindult az egész.
Főképp milyen tartalmakat szoktál kitenni? Kiket célzol meg leginkább?
T. Csenge: Első sorban az általam olvasott könyvekről osztok meg véleményt, egy hangulatban a könyvhöz illő képpel. Emellett próbálok számomra fontos témákról is bejegyzéseket hozni: trigger warningok, mentális egészség. Megcélozni pedig a hozzám hasonló érdeklődéssel rendelkező könyvmolyokat próbálom 😊
Csak az Instagramra gyártasz tartalmat vagy már más felületen is?
T. Csenge: Tiktokra is, valamint az ajánlóim megtalálhatóak a moly.hu felületén is, valamint egy blog is készülőben van már
Milyen könyvek vannak leginkább nálad terítéken?
T. Csenge: Romantikus, mindenféle csomagolásban: fantasy, újramesélés, stb. valamint bármi, aminek van némi kapcsolata a görög mitológiával.
Mit jelentenek neked a könyvek, az irodalom?
T. Csenge: Ez egy jó kérdés, a válaszom is a mindentől kezdve a semmiig terjed - mindig attól függ, éppen milyen korszakomban vagyok. Összességében viszont nagyon sok mindent jelentenek: kikapcsolódás, egy másik világba való menekülés, szórakozás, különleges kapcsolat egy-egy karakterrel. Ez utóbbira egy gyenge példa, de a harmadik kórházban töltött napom után, amikor a gyerek kötetet olvastam, igazából megnyugtató volt, hogy tudtam, hogy a könyv karakterei mindig ott vannak velem, valamint egy-egy regény elolvasása után is tovább tudom élni a karakterek történeteit a saját fantáziám segítségével.
Mit jelentenek neked a könyvek, az irodalom?
T. Csenge: a könyvek számomra picit olyanok, mint egy titkos klub, ahol az összes kimondatlan problémám VIP-tag lehet. nem számít, milyen furcsa vagy kaotikus érzés kavarog bennem, az irodalomban mindig találok valakit; egy karaktert, egy mondatot vagy épp egy félrecsúszott metaforát, aki megérti, miről van szó. az irodalom számomra olyan, mintha az emberek összegyűlnének, hogy egy közös, hatalmas baráti csevejben meséljenek mindarról, amit csak úgy mellesleg nem mondunk ki a hétköznapokban. és bár mindig is tudtam, hogy a könyvek nem oldják meg a problémáimat, azért jól esik, hogy van egy hely, ahol úgy tűnik, mintha mégis minden megoldást nyerhetne.
Családban is sok könyvmoly van?
T. Csenge: Nem igazán sajnos 😅 Anyukám az elmúlt egy évben kezdett el igazán olvasni, előtte csak hébe-hóba, a többiek pedig szinte egyáltalán nem.
Főképp kinek ajánlanád a tartalmaidat?
T. Csenge: mindenkinek, aki szeret olvasni, vagy szeretne elkezdeni olvasni és keresi a neki megfelelő könyvet 🥰
Akik követni szeretnének téged, hol tehetik meg?
T. Csenge: Instagramon, tiktokon, valamint moly-on, de itt, a Linktree oldalán megtalálható az összes profilomon.
Végezetül mit üzennél a Koala Olvas olvasóinak?
T. Csenge: Vigyázzanak magukra, mert egyre könnyebb megfázni és örülök, valamint hálás vagyok nekik, hogy nyitottak az ilyenféle tartalmakra!
Ammenyiben a korábbi Moly Interjúkra is kíváncsi lennél, akkor IDE KATTINTVA elérheted őket.